Suplementacja – 5 suplementów godnych polecenia

Zewnętrzna suplementacja stała się bardzo popularna w dzisiejszych czasach. Oglądając telewizje jak i przeglądając strony internetowe zewsząd możemy natknąć się na kampanie reklamowe popularnych suplementów diety.

Czy są one jednak tak niezbędne jak mówią o tym w reklamach ?

Dla osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie na określone makroskładniki, witaminy i minerały będzie zdecydowanie większe niż dla osób które oddają się niewielu aktywnością.

Warto sobie jednak mimo wszystko postawić sprawę jasno. Suplementacja nie jest koniecznością! Warto jednak mieć świadomość, że niedoskonałe praktyki żywieniowe mogą doprowadzić do niedoborów pewnych składników odżywczych czy witamin.

Jaką suplementację zatem stosować ?

Dla moich podopiecznych, aktywnych fizycznie, zazwyczaj zalecam stosowanie niewielu suplementów, poniżej zaprezentuje 5 suplementów stosowanych również przeze mnie:

1. Kwasy tłuszczowe Omega 3:

Jeżeli Twoja dieta jest uboga w tłuste ryby, warto rozważyć suplementację Ω3.

Warto pamiętać aby suplement zawierał około 250 EPA i DHA na jedną tabletkę.

Warto spożywać nawet 2-3 dziennie.

Wśród zalet stosowania Omega 3 jest:

– obniżenie cholesterolu LDL,
– wspiera efektywną pracę mózgu,
– redukuje stany zapalne,
– czy wpływa pozytywnie na jakość skóry

2. Witamina D3:

Źródłem pozyskiwania witaminy D3 przez człowieka jest słońce, a w szczególności w okresie od września do kwietnia jesteśmy narażeni na jeszcze niższe działania słońca. W tym okresie powinniśmy suplementować witaminę D3 od 2000 do 4000UI. Natomiast w okresie wiosenno-letnim gdy jesteśmy wystawieni na słońce, wciąż nie jest to zły pomysł by stosować suplementację nawet do 2000UI.

Wśród zalet stosowania witaminy D3 jest:

– zwiększenie odporności
– mniejsze ryzyko chorób nowotworowych
– zmniejszenie ryzyko powstania chorób depresyjnych
– czy zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Warto pamiętać, że witaminę D3 powinniśmy stosować wraz z produktami bogatymi w tłuszcze.

Przeczytaj także  Wpływ kofeiny na organizm

3. Kreatyna

Chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej przebadanych suplementów dostępnych na rynku. Jego najpopularniejsze formy to monohydrat i jabłczan kreatyny. Oba suplementy są niezwykle skuteczne, a ich działanie jest do siebie bardzo zbliżone. Stosowanie tego suplementu jest również niezwykle proste, możemy suplementować je raz dziennie ok. 3-5g.

Zalety stosowania kreatyny:

– polepszenie optycznej jakości mięśnia,
– zwiększenie siły i wytrzymałości,
– zwiększenie regeneracji organizmu,
– wspiera efektywną pracę mózgu

4. Stacki witaminowe

W przypadku gdy Twoja dieta nie jest doskonała i sam powątpiewasz w jej jakość, warto dodać zestaw witamin i minerałów dla uzupełnienia niedoborów. Nie ma w nich nic złego, jednakże warto zastanowić się nad tą opcją kiedy opierasz swoją dietę na produktach o nie najwyższej jakości, gotowych produktach, pożywasz mało warzyw i owoców.

Zalety stosowania zestawów witamin:

– uzupełnia niedobory z diety
– niezwykle przystępna forma suplementacji
– zmniejsza uczucie zmęczenia
– zawiera inne korzystne składniki

Warto pamiętać by nie przesadzać z niektórymi witaminami. Jeżeli już suplementujesz witaminę D, to wybierz taki zestaw w którym tej witaminy D nie będzie. Lub uwzględnij porcję z zestawu witamin którą już wcześniej spożyłeś!

5. Kofeina

Na temat kofeiny już rozpisywałem się nieco wcześniej, jednakże postanowiłem ją również umieścić w tym zestawieniu ponieważ wielu z nas traktuje ją jak suplement diety. Dostarczać ją możemy w wielu różnych formach takich jak tabletki, kawa czy napoje energetyzujące. Najbardziej atrakcyjną formą suplementacji powinna być dla nas kawa, jednakże jeśli ktoś za nią nie przepada polecałbym suplementacje w tabletkach. W takim wypadku już 1 tabletka może, w pożądany sposób, zadziałać na nasz organizm.

Zalety stosowania kofeiny:

– zmniejszenie uczucia zmęczenia
– zmniejszenie uczucia głodu
– zwiększenie koncentracji
– wspiera efektywną pracę mózgu.

Sprawdź moje autorskie plany żywieniowe