Wpływ kofeiny na organizm

Większość miała kontakt z kofeiną w najpopularniejszej postaci – kawy.

Sam napój jakim jest kawa powstaje z zmielonych ziaren kawy poddawanych zalaniu wrzątkiem lub gorącą wodą. Formy przyrządzania ziaren kawy jest tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić.

Wpływ kofeiny jest dla większości jasny. Pobudza i zmniejsza zmęczenie, pobudza ośrodkowy układ nerwowy czy wpływa na wzrost refleksu i koncentracji.Co za tym idzie znajduje ona zastosowanie w życiu każdego przeciętnego Kowalskiego.

W przekonaniu każdego człowieka spożywamy jej więcej niż możemy przypuszczać. Kofeina znajduję się nie tylko w kawie. Znajdziemy ją również w liściach herbaty, ziarnach kakaowca czy ostrokrzewu paragwajskiego. O ile picie yerba mate nie jest tak popularne w naszym kraju jak np we Włoszech to częściej spotykamy kofeinę również w takich produktach jak:

– Cola – 40mg
– Red Bull – 80mg
– Monster – 180mg
– Espresso – 65mg
– Rozpuszczalna – 50mg
– Gorzka czekolada – 42mg

Spożywanie nadmiaru kofeiny

Uznaje się, że standardowo bezpieczną dawką do spożycia w ciągu doby jest około 300 mg kofeiny, o ile w postaci kawy rozpuszczalnej wydaje się to dawka stosunkowo bezpieczna, o tyle w przypadku napojów energetycznych trzeba być już uważnym. Przyjmuje się, że 500 mg to już przedawkowanie kofeiną, natomiast 2000mg – zatrucie.

Objawami przedawkowania kofeiny mogą być: niepokój i rozdrażnienie, kołatanie serca, spocone dłonie czy nasilenie stresu.

Suplementacja kofeiny

Osobiście znam osoby które nie przepadają za smakiem kawy, a korzyści płynące z spożycia kofeiny są tak okazałe, że rynek wyszedł do nas z pomocną dłonią. O ile napoje energetyzujące już na stałe zagościły na naszych półkach sklepowych to do dyspozycji mamy również suplementy w której kofeina stanowi główną “bazę”.

Przeczytaj także  Suplementacja - 5 suplementów godnych polecenia

Wśród takich produktów mamy przedtreningowe shoty zawierające dużą dawkę kofeiny lub kofeinę w tabletkach (nawet 200mg w tabletce).

Osoby chcące wykorzystać potencjał kofeiny przed treningiem powinny zastosować produkty kofeinowe 20-30 minut przed treningiem.

Przeciwwskazania do spożycia kofeiny

Chyba nie ma wątpliwości, że osoby z problemami naczyniowo-sercowymi powinny unikać produktów z wysoką zawartością kofeiny. Jednak, spożycie kawy bezkofeinowej czy rozpuszczalnej z małej ilości kawy nie powinno stanowić ogromnego problemu. Również kobiety w ciąży nie powinny spożywać wysokiej ilości kofeiny.

Ostatnią z grupy osób które powinny ograniczyć picie kawy jest grupa osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy ponieważ ten produkt wzmaga wydzielanie soków żołądkowych które będą powodować uciążliwą zgagę.

Mit – Kawa nie wypłukuje magnezu!

Na podstawie dostępnych badań, można wywnioskować, że spożywanie kawy nie wypłukuje magnezu. Co ciekawe, spożycie kawy dostarcza więcej magnezu niż w przypadku osób unikających spożycie tego napoju.

Należy pamiętać jednakże, że kawa ma właściwości uzależniające.

Sprawdź moje autorskie plany żywieniowe