Trening w domu

Nie każdy może lubić dźwięk żelastwa, nie ma wystarczająco czasu żeby jeździć na treningi czy preferuje aktywność w domu – miejsce wykonywania treningów to sprawa indywidualna i uzależniona tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Ale każda z wyżej wymienionych może być atrakcyjna -spędzanie czasu wolnego na treningach w parkach czy skwerach brzmi nieźle, prawda?

Jak trenować w domu ?

Prawda jest taka, że każdy ma inne zdanie na temat treningu w domu. Dla mnie sprawa jest stosunkowo prosta, uważam że powinniśmy przede wszystkim pozostać aktywni. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w mieszkaniu o wymiarach 30m² jest to ciężkie do wykonania.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup roweru stacjonarnego i kręcenie kilometrów co drugi dzień, dzięki temu mamy możliwość stworzenia deficytu kalorycznego który pomoże nam zachować właściwą masę ciała. W przypadku gdy ktoś nie ma miejsca, lub nie może sobie pozwolić na taką wygodę, alternatywą są spacery. Godzinny spacer o wysokiej intensywności może również pozytywnie wpłynąć na zachowanie prawidłowej masy ciała. Warto skorzystać z tej opcji nawet gdy jesteśmy szczęśliwym posiadaczem roweru stacjonarnego, urozmaici to nasze treningi, a wyjście do świata zawsze dodaje energii.

Co w przypadku osób trenujących siłowo ?

Sprawy tutaj komplikują się najbardziej, nie każdy może pozwolić sobie na zakup sprzętu do treningu siłowego i składować go w mieszkaniu. Jednakże warto zaopatrzyć się w gumy oporowe, minibandy czy drobne hantle. W doborze hantli kierował bym się możliwością regulacji ciężaru gdyż mniejszym ciężarem jesteśmy w stanie stymulować mniejsze partie mięśniowe.

Niestety w naszych domach nie będziemy składować ton ciężarów więc progresja jest mocno ograniczona.

Biorąc pod uwagę ten argument, warto pamiętać, że w domu zdecydowanie łatwiej możemy walczyć o utratę kilogramów niż budować potężną muskulaturę. Pamiętajmy również o tym, że możemy nasze mięśnie zaatakować innym bodźcem: tempo, powtórzenia czy ciężar. Jeżeli wyciskałeś 20kg na 10x na siłowni, zrób to samo ćwiczenie ale wykonaj 20 powtórzeń, zmień tempo. Wydłużenie fazy ekscentrycznej (np 4sek) w ćwiczeniach może również optymalnie wpłynąć na odczucie na treningu.

Przeczytaj także  Trening w parach

Trening domowy ma to do siebie, że zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Możemy wykorzystać go na szukanie alternatyw treningowych. Dobrą opcją może być krótki i intensywny trening siłowo-kondycyjny.

Trening z masą własnego ciała – moja propozycja treningu!

20min AMRAP

3min x3

– 10x Przysiadów
– 30x Pajacyków
– 10x Hollow Rock
– 1 minuta odpoczynku

3 min odpoczynku

3min

– 20x Moutain Climber (na nogę)
– 10x Burpees
– 1 min odpoczynku

Zasada wykonania treningu:

W pierwszej fazie treningu wykonujemy pierwsze 3 ćwiczenia w określonej liczbie powtórzeń przez 4 min, następnie przerwa 1 min. Powtarzamy wszystko 3x.

Druga faza treningu poprzedzona jest 3 minutami odpoczynku w związku z czym na koniec serii omijamy 1 min odpoczynku.

Następnie druga faza jest na tej samej zasadzie co pierwsza, jednakże mamy dwa ćwiczenia.

Podsumowanie:

Uważam, że aktywność fizyczna w domu jest świetnym rozwiązaniem. Kłopotliwe jest zaopatrzenie się w sprzęt, jednakże pomijając ten aspekt, jest to realna forma aktywności fizycznej która może wpłynąć pozytywnie na zachowanie prawidłowej masy ciała. Najbardziej pozytywne, z pewnością, będzie poprawa samopoczucia.

Podejmij próbę wykonywania krótkich codziennych treningów o zwiększonej intensywności, na pewno poczujesz się lepiej.

Wśród alternatyw treningowych warto przemyśleć zastosowanie np stretchingu. Wiele osób pracujących przy komputerze, również w domu, może zastosować ruchy z treningu mobilnościowego, które pozytywnie wpłyną na poprawę jakości życia.

Pamiętajmy, że trening ma być dla nas komfortowy, poprawić nasze samopoczucie i nie obciążać nas dodatkowo psychicznie.

Jeżeli poszukujesz treningów domowych bez sprzętu – napisz do mnie, prześlę Ci 7 treningów siłowo-kondycyjnych na każdy dzień tygodnia za free.

Sprawdź moje autorskie plany treningowe