Posiłek po treningu

W procesie kształtowania sylwetki żywienie jest najistotniejszym czynnikiem. Dotyczy to również posiłku po treningowego. O ile większość z nas interesuje się żywieniem i wie jak powinniśmy jeść, tak temat żywienia po treningowego czy około treningowego jest zawsze tematem niedopowiedzianym.

W czasie treningu spalamy kalorie, tu nikt nie podważa tego faktu. A stare porzekadło mówi, że spalone kalorie powinniśmy uzupełnić. Jest w tym wiele prawdy, bo w przypadku gdy celem jest przyrost tkanki mięśniowej musimy dostarczać więcej kalorii niż spalamy w ciągu dnia, a także w czasie treningu.

W zdecydowanej większości w treningu siłowym wykorzystujemy energię z węglowodanów gromadzoną w mięśniach w postaci glikogenu mięśniowego. Ten proces może nam już sugerować co priorytetowo należy uzupełnić w posiłku potreningowym.

1. Węglowodany.

W posiłku potreningowym stawiamy na dużą ilość węglowodanów. Oczywiście w nie jestem w stanie podać ilości w gramach ile należy ich spożyć bo sprawa jest indywidualna jednakże, należy się skupić na tym by około treningowo spożywać ich zdecydowaną większość. Powinniśmy stawiać na węglowodany pochodzące z wysokiej jakości produktów nieprzetworzonych. Jestem realistą i zdaje sobie sprawę, że przy dużej ilości kalorii przejeść taką ilość jedzenia może to stanowić problem. W takim przypadku stawiamy na nieco bardziej prostą formę cukrów, np w postaci biszkoptów, rozgotowanego ryżu czy płatków śniadaniowych. Dobrą formą mogą być wszelkiego rodzaju owocowe koktajle na bazie bananów, malin czy kiwi. Ma to swoje plusy i minusy, jednakże zawsze musimy stawiać na posiłek bogaty w węgle.

2. Białka

Na skutek treningu, najczęściej siłowego, nasz organizm przechodzi w stan katabolizmu. Jest to stan rozpadu białek (mięśni). Naszym zadaniem jest go powstrzymać dostarczając do organizmu proteiny. Częstym przykładem są, osoby które krótko po zakończonym treningu mieszają białko w shakerze. Jest to pewnego rodzaju logiczne wytłumaczenie na uzupełnienie białka i zahamowanie katabolizmu. Jednakże, nie musimy robić tego w 10 min po zakończonym treningu, możemy na spokojnie wrócić do domu i po, nawet, 2 godzinach od treningu dostarczyć proteiny. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie odżywka białkowa, najlepiej lekkostrawna. Inną również dobrą opcją są chude sery czy mięsa. Powinniśmy unikać czerwonego mięsa lub pełnotłustych serów, ale o tym za moment.

Przeczytaj także  Zapotrzebowanie kaloryczne

3. Tłuszcze

Okres około treningowy nie jest najlepszym czasem na przyjmowanie tłuszczy. Wydłużają one proces trawienia, powodują również że nasze danie staje się nieco bardziej trudne do strawienia. Może to odbić się na dyspozycji na treningu, jeżeli taki posiłek zjemy w zbyt krótkim czasie od treningu. W przypadku posiłku po treningu również nie stosujmy wielkiej ilości tłuszczy, oczywiście nie jest to kardynalny błąd i świat nie ulegnie zniszczeniu jeżeli ten tłuszcz się pojawi, jednak zależy nam na lekkostrawnym, prostym daniu. Tłuszcze niekoniecznie mogą w tym pomóc

Podsumowanie:

Jeżeli wciąż nie wiesz co jeść po treningu, to sięgnij po prostą formę chudego białka i kawałek owoca, jest to prosty sposób na dostarczenie przyjaznych kalorii dla naszego organizmu i na rozpoczęcie procesów regeneracyjnych organizmu. Pamiętaj, że najistotniejsze jest dostarczenie białka (katabolizm) i węglowodanów (glikogen). Kalorie w posiłku po treningowym standardowo, w zależności od potrzeb, mogą mieć od 400 do 700kcal. Taką ilość kalorii spokojnie można dostarczyć z owocowego koktajlu z odżywką białkową i taką formę lekkostrawnego posiłku po treningu polecam każdemu.

Sprawdź moje autorskie plany żywieniowe