Wpływ nawodnienia na organizm człowieka

Nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Gdyż ciało ludzkie składa się z wody i to w ogromnym procencie. Stanowi ona aż 60%, a nawet więcej składu naszego ciała. A każdego dnia narażeni jesteśmy na jej utratę. Dodatkowo warto mieć też na uwadze, że woda dostarcza do naszych komórek także tlenu. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to jej zadaniem jest pobudzać jelita do pracy, a także dzięki temu regulować nasz metabolizm. Ale to nie jest jedyny aspekt regularnego trenowania.

Dość istotne jest także usuwanie stresu, ale również dostarczanie do komórek naszego ciała tlenu. Przyspieszanie krążenia, a także sprawianie, że wydzielać się zaczną endorfiny, czyli hormony szczęścia. Te zaczynają się wydzielać, dopiero kiedy mocno się zmęczymy, a ponadto będziemy mogli trochę odpocząć. Natomiast nasz, współczesny tryb życia daleko odbiega od zdrowego stylu życia. Zwłaszcza jeśli spędza się wiele godzin przed telewizorem, a drugą część przed ekranem komputera, smartphone, tabletu itd.

Ile wody dziennie wypijać ?

Zalecenia są jasne, powinno to być od dwóch do trzech litrów dziennie. Najlepiej wody wysokiej jakości i to nie gazowanej. Jednak bywa, że nawet najlepsi zapominają o regularnym piciu, a z czasem zamiast po napój sięgają po jedzenie, albo coś podjadają, myśląc że są głodni. Na szczęście z pomocą przychodzi tutaj technologia i są już dostępne aplikacje, które przypominają nam o wypijaniu określonej ilości wody w ciągu dnia. Warto tu dodać, że brak odpowiedniej ilości, wypijanej wody, może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia, metabolizmu, ale także prowadzić do wielu różnych zaburzeń funkcjonowania. Pamiętajmy ,że w upalne dni powinniśmy spożywać jeszcze więcej wody niż standardowe, umowne dwa litry!

Skutki odwodnienia

Przeczytaj także  Tłuszcze w diecie

Brak należytej ilości wypijanej wody, to pojawienie się problemów z koncentracją. Ale także odczuwanie zawrotów głowy, czy utrudnione myślenie. Dzieje się tak, z powodu reakcji mózgu na brak wody w organizmie. Okazuje się, że to właśnie ten narząd najbardziej potrzebuje wody. Gdyż sam składa się z niej aż w 80%. Możliwe jest także przegrzanie organizmu. Wysoka temperatura ciała w trakcie aktywności fizycznej i zbyt niskie nawodnienie może skutkować dużymi nieprzyjemnościami.

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa są podawane, jako najlepsze składniki dla naszego organizmu. To ich powinno się zjadać najwięcej w ciągu dnia, aby zdrowo się odżywiać. Okazuje się, że także w nich jest sporo dobrej jakości wody. A ta, która się w nich znajduje, w dość dużym stopniu przypomina tą naszą, z której składa się nasz organizm.

Do owoców które mają najwięcej wody w swoim składzie możemy zaliczyć:

– Arbuz 90%
– Truskawki 90%
– Cytryna 89%
– Melon 89%
– Grejpfrut 89%
– Jabłko 87%

Filtrowanie ciała

Za filtrowanie naszego organizmu od środka odpowiedzialne są nerki i wątroba. To one odpowiadają za usuwanie toksyn. Ale ważnym do ich prawidłowego funkcjonowania składnikiem jest woda. Jej brak, może spowodować nieodpowiednie działanie, zaburzenia działania, a nawet uszkodzenia. Zaś, jeśli filtrowanie jest zaburzone, wówczas i organizm nie może w odpowiednim stopniu się oczyszczać.

Zatrzymanie ciepła

Codziennie tracimy dużą ilość ciepła, dlatego zmuszeni jesteśmy nosić ubrania, aby ograniczać ryzyko jego utraty. Za utrzymanie temperatury odpowiadają nerki oraz odpowiednia ilość wypijanych płynów. Zaburzenie odpowiedniej ilości wypijanych płynów, może powodować odczuwanie zimna, znacznie zmniejsza krążenie krwi, a także powoduje dostarczanie znacznie mniejszych ilości tlenu do naszych narządów wewnętrznych. Również nie bez znaczenia jest wpływ potu na obniżenie temperatury ciała. Celem potu jest odkażanie i obniżanie temperatury ciała. W wyniku długotrwałej aktywności w wysokiej temperaturze, organizm sam dokonuje regulacji intensyfikując potliwość.

Przeczytaj także  Posiłek po treningu

Dobre samopoczucie

Oznacza to dobry poziom nawodnienia organizmu, ale także duże zasoby energii, która jest wytwarzania dzięki prawidłowemu metabolizmowi. Picie regularnie odpowiedniej ilości wody, powinno być codziennie stosowanym nawykiem. A jeśli się z jakiegoś powodu go nie wykształciło, da się to jeszcze naprawić, powtarzając zadanie picia regularnie wody, przez okres co najmniej trzydziestu dni. Z czasem stanie się to regułą, a jeśli ktoś planuje zdrowiej żyć, to z pewnością warto się poświęcić. Poprawa jakości życia, przez zdrowe odżywianie, właściwe nawadnianie i dobre nawyki prozdrowotne, mogą stać się kluczem do poprawy życia w wielu dziedzinach. A także utrzymania aktywności fizycznej i witalności przez długie lata.

Sprawdź moje autorskie plany żywieniowe