Trening FBW na redukcji

Trening Full Body Workout ma za zadanie zaangażować jak największej ilości mięśni w jednej jednostce treningowej. Według książkowych założeń, trening FBW stosuje się najczęściej w kształtowaniu siły, na z zachowaniem niskiej ilości powtórzeń i dużą ilością serii w danym ćwiczeniu.

W czasie redukcji również możemy zastosować metodę FBW. Jest ona bardzo korzystna, ze względu na mniejsze obciążenie pojedynczych partii mięśniowych na treningu (niż w treningu dzielonym). Pozwala nam to utrzymać stały bodziec dla mięśni w czasie trwania redukcji jednocześnie odciążając mięśnie, ale nie przeciążając. Umiejętne zastosowanie treningu FBW i rotacja ćwiczeniami może wpłynąć pozytywnie na regenerację organizmu.

Trening FBW może pomóc również w spalaniu większej ilości kalorii na treningu niż w innych metodach treningowych. Jest to spowodowane zaangażowaniem całego ciała i dużych grup mięśniowych. Na treningu FBW zawsze ćwiczymy nogi, m. pleców, m. piersiowe czy barki etc. Warto pamiętać, że w tej metodzie treningowej, na jednej sesji treningowej wykonujemy maksymalnie dwa ćwiczenia na daną partię mięśniową. Ilość serii powinna oscylować w granicach 3-5 w powtórzeniach 10-15. Mniejsza ilość wpływałaby bardziej na kształtowanie siły.

Dla zwiększenia intensywności spalanych kalorii w czasie treningu FBW możemy zastosować dodatkowe ćwiczenia kondycyjne, np skoki na skakance, pajacyki, wejścia na skrzynie, bieg bokserski czy Burpees. Mogą być one stosowane w formie serii łączonych czy obwodów. Warto pamiętać, że stanowi to dodatek i należy umiejętnie dostosowywać liczbę powtórzeń w ćwiczeniach dodatkowych – tak by po około 60-120 sekundach od zakończenia serii w ćwiczeniu siłowym wrócić do kolejnej serii.

Dla osób początkujących, planujących dołożyć dodatkowe ćwiczenia proponuje: po zakończonym ćwiczeniu siłowym niezwłocznie wykonać np. pajacyki w czasie 30s. Po tym nastąpi 60-90s przerwy do kolejnego ćwiczenia. Jeżeli taka przerwa jest wystarczająca, zalecam intensyfikowanie.
Mądrym rozwiązaniem jest również zastosowanie spaceru w czasie przerwy między ćwiczeniami. Po skończonej serii nie siedź na ławce, a przespaceruj się po obiekcie w którym ćwiczysz. Zobaczysz, w jaki magiczny sposób szybko będziesz mógł nabić kilkaset (jeśli nie tysiąc) dodatkowych kroków.

Przeczytaj także  Ile powinny wynosić przerwy na treningu ?

Sprawdź również inny artykuł na temat treningu Full Body Workout, gdzie znajduje się gotowy plan treningowy na dwie jednostki w tygodniu: https://michalkonieczny.com.pl/trening-fbw-na-czym-polega/

Sprawdź moje autorskie plany treningowe