Trening FBW na redukcji

Trening Full Body Workout ma za zadanie zaangażować jak największej ilości mięśni w jednej jednostce treningowej. Według książkowych założeń, trening FBW stosuje się najczęściej w kształtowaniu siły, na z zachowaniem niskiej ilości powtórzeń i dużą ilością serii w danym ćwiczeniu.

W czasie redukcji również możemy zastosować metodę FBW. Jest ona bardzo korzystna, ze względu na mniejsze obciążenie pojedynczych partii mięśniowych na treningu (niż w treningu dzielonym). Pozwala nam to utrzymać stały bodziec dla mięśni w czasie trwania redukcji jednocześnie odciążając mięśnie, ale nie przeciążając. Umiejętne zastosowanie treningu FBW i rotacja ćwiczeniami może wpłynąć pozytywnie na regenerację organizmu.

Trening FBW może pomóc również w spalaniu większej ilości kalorii na treningu niż w innych metodach treningowych. Jest to spowodowane zaangażowaniem całego ciała i dużych grup mięśniowych. Na treningu FBW zawsze ćwiczymy nogi, m. pleców, m. piersiowe czy barki etc. Warto pamiętać, że w tej metodzie treningowej, na jednej sesji treningowej wykonujemy maksymalnie dwa ćwiczenia na daną partię mięśniową. Ilość serii powinna oscylować w granicach 3-5 w powtórzeniach 10-15. Mniejsza ilość wpływałaby bardziej na kształtowanie siły.

Dla zwiększenia intensywności spalanych kalorii w czasie treningu FBW możemy zastosować dodatkowe ćwiczenia kondycyjne, np skoki na skakance, pajacyki, wejścia na skrzynie, bieg bokserski czy Burpees. Mogą być one stosowane w formie serii łączonych czy obwodów. Warto pamiętać, że stanowi to dodatek i należy umiejętnie dostosowywać liczbę powtórzeń w ćwiczeniach dodatkowych – tak by po około 60-120 sekundach od zakończenia serii w ćwiczeniu siłowym wrócić do kolejnej serii.

Dla osób początkujących, planujących dołożyć dodatkowe ćwiczenia proponuje: po zakończonym ćwiczeniu siłowym niezwłocznie wykonać np. pajacyki w czasie 30s. Po tym nastąpi 60-90s przerwy do kolejnego ćwiczenia. Jeżeli taka przerwa jest wystarczająca, zalecam intensyfikowanie.
Mądrym rozwiązaniem jest również zastosowanie spaceru w czasie przerwy między ćwiczeniami. Po skończonej serii nie siedź na ławce, a przespaceruj się po obiekcie w którym ćwiczysz. Zobaczysz, w jaki magiczny sposób szybko będziesz mógł nabić kilkaset (jeśli nie tysiąc) dodatkowych kroków.

Sprawdź również inny artykuł na temat treningu Full Body Workout, gdzie znajduje się gotowy plan treningowy na dwie jednostki w tygodniu: https://michalkonieczny.com.pl/trening-fbw-na-czym-polega/